Ana Sayfa Gündem Suriyeliler, Urfa'ya mı gönderildi?

Suriyeliler, Urfa'ya mı gönderildi?

İstanbul Valiliği, düzensiz göçle giden 16 bin 423 kaçak göçmenin Geri Gönderme Merkezlerinin bulunduğu illere sevk edildiğini bildirdi. Valilikten yapılan açıklama sonrası, düzensiz göçle İstanbul'a giden mültecilerin kaçının Şanlıurfa'ya gönderildiği merak konusu oldu.

Giriş Tarihi: 27 Ağustos 2019 Salı 15:02
Suriyeliler, Urfa'ya mı gönderildi?

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeliler, uzun süredir Türkiye'de yaşam mücadelesi veriyor. 

Başta Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Kilis gibi sınır illerinin yanı sıra, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropol kentlere de yerleşenmülteciler, aldıkları resmi izinle de hayatlarını sürdürüyor. Durum böyle iken İstanbul Valiliği, yaklaşık 1 ay önce İstanbul’da kaydı bulunmayan Suriyelilerin kayıtlı bulundukları illere gönderilmesi kararını almıştı. 


Karar sonrası İstanbul Valiliği, 12 Temmuz-25 Ağustos tarihleri arasında düzensiz göçle gelen 16 bin 423 kişinin geri gönderildiği, bin 681 iş yeri tabelasının da mevzuata uygun hale getirildiğini açıkladı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, İstanbul’da kayıtsız 4 bin 500 Suriyeli’nin bakanlığın belirlediği illerdeki Geçici Barınma Merkezlerine sevk edildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında ise, “Başka illere kayıtlı Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin, kayıtlı bulundukları illere dönüşleri devam etmektedir. Belediyelerimiz, muhtarlarımız ve Suriyeli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yapılan istişare ve değerlendirmeler sonucunda, Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere taşınmaları için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar verilen süre, 30 Ekim 2019 tarihine kadar uzatılmıştır” denildi. 

Yapılan açıklama sonrası, 4 bin 500 Suriyeli'nin kaçının Şanlıurfa'ya gönderildiği ise merak konusu oldu.

Özlem DİKMEN-AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Canlı hayvan pazarı hizmet vermeye başladı

Canlı hayvan pazarı hizmet vermeye başladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık