Ana Sayfa Gündem Erdoğan'dan Suriyelilerin dönüşü için açıklama!

Erdoğan'dan Suriyelilerin dönüşü için açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizde yaşayan Suriyelilerin evlerine gönüllü dönüşleri için gereken güvenliği, huzuru, altyapıyı kurana, gerekiyorsa bunun için yeni şehirler inşa edene kadar buradaki işimiz bitmeyecek" dedi.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2019 Salı 14:00
Erdoğan'dan Suriyelilerin dönüşü için açıklama!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda milletvekillerine ve partililere hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Türkiye’nin dünyada terörle mücadele konusunda en büyük mücadeleyi vermiş, en büyük kayıpları yaşamış, aynı zamanda en büyük başarıları elde etmiş bir ülke olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PKK terör örgütü 1984 yılından beri devletimize ve milletimize saldırmaktadır” diye ekledi.

 

“TÜRKİYE; SURİYE VE IRAK TOPRAKLARINDA TEK BİR TERÖRİST KALMAYANA KADAR MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEK”

 

Türkiye’nin, her meselesini diplomasiyle, diyalogla, karşılıklı nezakete ve anlayışa dayalı müzakereyle çözmeyi prensip edinmiş bir ülke olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “DEAŞ’ın en çok hedef aldığı ülkemizi bu örgütle irtibatlandırma için, FETÖ ve PKK dâhil her aracı kullanmaya çalıştılar. Biz cevabımızı en cahil insanların bile anlayabileceği açıklıkta, samimiyette verdik, veriyoruz. Terör örgütlerine karşı yürüttüğümüz mücadeleyi insan hakları meselesi hâline dönüştürmeye çalıştılar. Yine aynı nezaketle cevabımızı verdik”  şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye 4 milyon sığınmacının yükünü tek başına omuzlarken, bu konuda dâhi ithamlarda bulunmaya yeltendiler. Yine duruşumuzu bozmadan cevaplarını verdik. Güney sınırlarımız boyunca önce DEAŞ, o olmayınca PKK-YPG eliyle bir terör koridoru oluşturma gayretlerini alenen yürütmeye başladılar. Müttefik dediğimiz ülkelerin bizim değil teröristlerin yanlarında yer almaları karşısında, artık kendi göbeğimizi kendimizin kesmesi gerektiğini gördük.”

 

Türkiye’nin, Suriye ve Irak topraklarında tek bir terörist kalmayana kadar mücadelesini sürdüreceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde yaşayan Suriyelilerin evlerine gönüllü dönüşleri için gereken güvenliği, huzuru, altyapıyı kurana, gerekiyorsa bunun için yeni şehirler inşa edene kadar buradaki işimiz bitmeyecek. Amerika ve Rusya ile vardığımız mutabakatlara bağlıyız. Bir şartla… Muhataplarımızın da sözlerini yerine getirmeleri hâlinde bu geçerlidir. Her iki tarafta da belirlediğimiz güvenli bölge sınırları içinde hâlâ teröristlerin bulunduğunu biliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

BİHA

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Canlı hayvan pazarı hizmet vermeye başladı

Canlı hayvan pazarı hizmet vermeye başladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık