Ana Sayfa Ekonomi Elektriğe yarından itibaren yüzde "14,9" zam

Elektriğe yarından itibaren yüzde "14,9" zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) bugün yaptığı ve maliyet artışlarının değerlendirildiği toplantıda, 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere elektrik fiyatının konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14,9 artmasına karar verildi.

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2019 Salı 05:16
Elektriğe yarından itibaren yüzde

EPDK'dan yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında, bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişimin en önemli etken olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 14,9 artışyapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Ekim itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 71,02 lira ödenecektir." ifadeleri kullanıldı.

 

Yeni tarifenin, olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde 31 aralık 2019 tarihine kadar olan 3 aylık dönemde geçerli olması bekleniyor.

 

Kaynak:bbc.com

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Doğal gaz ve elektrikle ilgili flaş karar!

Doğal gaz ve elektrikle ilgili flaş karar!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık